VİDEO: Çevrilişə cəhdin qarşısı alındı: Türkiyədə son durum nə yerdədir?
10:26 / 18.07.2016
Türkiyə xalqı iyulun 15-də çevrilişə qarşı müqavimət göstərən zaman həlak olan şəhidlərini dəfn edir. Şəhidlərin son mənzilə yola salınması mərasimində Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyip Ərdoğan, parlamentin sədri İsmail Karaman, sabiq prezident Abdullah Gül və sabiq baş nazir Əhməd Davudoğlu da iştirak ediblər. Xalq qarşısında çıxış edən prezident Rəcəb Tayyip Ərdoğan Türkiyə xalqının çevrilişə öz milli iradəsini ortaya qoyaraq layiqli cavab verdiyini bildirib.
Dəfn mərasimləri paytaxt Ankarada və digər şəhərlərdə də keçirilib. Eyni zamanda Türkiyənin 85 min məscidində şəhidlərin ruhuna dualar oxunub.
Bu arada  dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan hərbçilərin, prokuror və hakimlərin həbsi isə davam etdirilir. İndiyədək 34 generalın həbs edildiyi bildirilir. Onların arasında Hərbi hava qüvvələrinin 8 generalı , eləcə də çevrilişin başında duran şəxs olaraq tanınan sabiq hərbi hava qüvvələri komandanı general Akın Öztürk də var.
Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin baş qərargah rəisi Hulusi Akarın çevrilişə cəhd edən hərbçilər tərəfindən necə saxlandığı da məlum olub...Ordu generalının otağına daxil olan hərbçilər  çevrilişlə bağlı müraciəti imzalayacaqları halda ona toxunmayacaqlarını deyiblər...Ancaq baş qərargah rəisi bu təklifə rədd cavabı verdiyi üçün əlbəyaxa olublar. Daha sonra isə onu və çevrilişə razı olmayan digər generalları ayrı-ayrı otaqlara salaraq girov saxlayıblar.
Qiyamdan sonra həbs edilən 105 yüksək rübtəli hərbçidən 58-i haqqında istintaq başa çatıb. Dənizlidə həbs edilən yüksək rütbəli hərbçilər İzmirdəki cəzaçəkmə müəssisəsinə göndəriliblər.
İçərisində 8 qiyamçı ilə Yunanıstana keçən helikopterdən də xəbər var. Türkiyənin rəsmi müraciətindən sonra Yunanıstana eniş edən helikopter  geri qaytarılıb...İkisi mayor, bir kapitan və  beşi əsgər  isə  Yunanıstandan sığınacaq istəmişdi. Yunanıstan tərəfi isə onları həbs edərək Türkiyəyə təhvil vermək qərarı verib. Dövlət çevrilişi ilə bağlı həbs olunanların ümumi sayı isə 6 min nəfəri ötüb.
Ancaq həbslər təkcə hərbçilərlə məhdudlaşmayıb. Bakırköy Baş Prokurorluğu 140 hakim və prokuror haqqında həbs qərarı verib. Konyada isə 44 hakim və prokuror təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən saxlanılıb. Bu gün saxlanılan hakim və prokurorların sayı 426-ya çatıb. Ümumilikdə isə Türkiyədə 2745 ədliyyə, inzibati hakim və prokurorun saxlanılması haqqında sanksiya verilib.
Ankara, İstanbul, İzmir, ərzurum şəhərlərində isə  ölkənin hər bir bölgəsindən gələn yüz minlərlə vətəndaş meydanlarda dövlətə dəstəklərini, hakimiyyətlə birliklərini nümayiş etdirirlər.
“Xəzər Xəbər” mövzu ilə bağlı daha ətraflı videomaterialı təqdim edir: